Zmiany napięcia prądu - krótki artykuł o elektryce

funkcję. Jeden ze zwojów transformatora, tak zwany pierwotny, jest podłączony do źródła prądu przemiennego, co powoduje jego przepływ. Zmienny prąd powoduje powstanie pola magnetycznego. Ten zmienny strumień pola magnetycznego pr

Zmiany napięcia prądu - krótki artykuł o elektryce transformatory trójfazowe

Jak działa transformator?


Transformator, jak każde urządzenie elektryczne, musi opierać się na jakiś zasadach fizycznych, które sprawiają że w prawidłowy sposób spełnia swoją funkcję. Jeden ze zwojów transformatora, tak zwany pierwotny, jest podłączony do źródła prądu przemiennego, co powoduje jego przepływ. Zmienny prąd powoduje powstanie pola magnetycznego. Ten zmienny strumień pola magnetycznego przewodzony przez rdzeń transformatora przepływa przez pozostałe zwoje, zwane wtórnymi. Powoduje to zjawisko zwane indukcją elektromagnetyczną, w skutek którego powstaje zmienna siła elektromotoryczna, czyli napięcie. W zależności od ilości zwojów pierwotnych i wtórnych transformator może obniżać napięcie lub podwyższać napięcie.


Zmienny strumień pola magnetycznego przewodzony przez

Jedno z uzwojeń (zwane pierwotnym) podłączone jest do źródła prądu przemiennego. Powoduje to przepływ w nim prądu przemiennego. Przemienny prąd wywołuje powstanie zmiennego pola magnetycznego. Zmienny strumień pola magnetycznego, przewodzony przez rdzeń transformatora, przepływa przez pozostałe cewki (zwane wtórnymi). Zmiana strumienia pola magnetycznego w cewkach wtórnych wywołuje zjawisko indukcji elektromagnetycznej ? powstaje w nich zmienna siła elektromotoryczna (napięcie). Jeżeli pominie się opór uzwojeń oraz pojemności między zwojami uzwojeń i przyjmie się, że cały strumień magnetyczny wytworzony w uzwojeniu pierwotnym przenika przez rdzeń do uzwojenia wtórnego (nie ma strat pola magnetycznego na promieniowanie), to taki transformator nazywamy idealnym. Dla transformatora idealnego obowiązuje wzór:

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Transformator


Z czego zbudowany jest transformator?


Jak wygląda transformator i z czego jest zbudowany? Podstawowy transformator składa się z dwóch istotnych części ? stalowego rdzenia oraz uzwojeń, inaczej zwanych cewkami, które są wykonane z miedzi lub aluminium. Rdzeń transformator jest obwodem magnetycznym, czyli służy do przewodzenia strumienia magnetycznego. Rdzeń składa się z kolumn, na które to kolumny nawija się uzwojenie oraz jarzm. Najczęściej rdzeń transformatora jest wykonany z cienkich i odpowiednio izolowanych blach, które dodatkowo są silnie nakrzemione. Natomiast obwody elektryczne transformatora, którymi są uzwojenia osadzone na kolumnach, są wykonane w izolowanych przewodów miedzianych albo aluminiowych. Uzwojenia są od siebie odseparowane, co oznacza że nie ma między nimi połączenia elektrycznego, za to energia jest przekazywana przez pole magnetyczne.