Prezent dla bliskiej osoby
Jaki prezent wybrać dla partnera? Wszystko oczywiście zależy od tego, jakie ma on upodobania. Jeżeli ma jakieś hobby, ulubione zajęcia, warto wybrać dla niego coś, co będzie z nimi zgodne. Zawsze też możemy zdecydować się na uniwersalny prezent. Takim może być na przykład zegarek. Kiedy odwiedzimy sklep z zegarkami przekonamy się, że do wyboru mamy bardzo rozległy asortyment. Nowoczesne zegarki są nie tylko atrakcyjne pod względem wizualnym, ale także wyjątkowo funkcjonalne. Zegarek może stanowić więc doskonały prezent, zwłaszcza wówczas, gdy chcemy obdarować kogoś dla nas ważnego. Warto więc wziąć pod uwagę zakup takiego upominku.
Zasada działania opiera się na wzajemnym
Zasada działania opiera się na wzajemnym sprzężeniu pola elektrycznego z mechanicznym polem odkształceń płytki kwarcowej. Sprzężenie to zachodzi dzięki zjawiskom piezoelektrycznym zachodzącym w krysztale kwarcu. Pole elektryczne uzyskiwane jest zwykle za pomocą naniesionych na płytkę kwarcową cienkich elektrod metalowych i podaniu na nie napięcia. Jeśli napięcie to jest zmienne w czasie, to obserwuje się zjawisko rezonansów mechanicznych płytki na określonych częstotliwościach, przy czym istnieje duża liczba (teoretycznie nieskończenie wielka) sposobów drgań płytek. Sposób drgania płytki zależy od jej orientacji krystalograficznej, kształtu oraz rodzaju naniesionych elektrod. Do najczęściej stosowanych kształtów należą belki, widełki (rezonatory kamertonowe) oraz dyski.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Rezonator_kwarcowy
Był on w stanie sam się
Przez sto następnych lat powstało wiele dzieł sztuki zegarmistrzowskiej. Wśród nich był zegar z wychwytem kotwicowym, uznany za najważniejszy wynalazek w zegarmistrzostwie od czasu wynalezienia włosa. Do tej pory osie przekładni zegarowej pracowały w metalowych łożyskach, co wpływało na zużycie części i utratę dokładności. Zegarmistrz Fatio wpadł na pomysł zastosowania rubinu jako łożyska, zarówno na końcu czopa, jak i w otworze płyty. Wprowadzony również został do użytku i produkcji zegarek automatyczny. Był on w stanie sam się nakręcać przez specjalny system ochrony przed wstrząsami. Zastosowano w nim tourbillon, czyli urządzenie obiegowe wychwytu mające kompensować wpływ grawitacji.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zegar