Sąd , krótka definicja z Wikipedii
Sąd ? we współczesnych demokratycznych systemach prawnych jest niezawisłym organem państwowym, powołanym do stosowania prawa w zakresie rozstrzygania sporów między podmiotami pozostającymi w sporze a także decydowania o przysługujących uprawnieniach oraz dokonywania innych czynności określonych w ustawach lub umowach międzynarodowych. Wyposażony jest w atrybut niezawisłości (nie podlega innym organom władzy) i funkcjonuje w szczególnej, procesowej formie.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Sąd
Sprawy przyjmowane przez małe kancelarie prawne
Małe kancelarie prawne prowadzone są dobrze wykwalifikowanych prawników. Tylko tacy prawnicy są w stanie pomagać swoim klientom w rozwiązywaniu ich trudnych problemów prawnych. Niezależnie od tego, jakiego rodzaju sprawa jest przez nich prowadzona, powinni oni być do niej bardzo dobrze przygotowani i posiadać odpowiednią wiedzę prawną i praktyczną.
Dlatego zawsze należy upewnić, że osoby prowadzące niewielką kancelarię posiadają odpowiednie uprawnienia i przyjmują takie zlecenia, które naprawdę mogą być przez nich prowadzone. Równie ważne jest, aby ich kancelaria prawna była sprawnie obsługiwana. Dlatego nawet niewielkie kancelarie zatrudniają odpowiednie osoby do pomocy.
Podstawową różnicą między nimi (przynajmniej ze
Ze względu na dopuszczalność istnienia różnych źródeł prawa, można wyróżnić w kulturze zachodniej dwa systemy prawne: anglosaski system common law i kontynentalny system prawa. Podstawową różnicą między nimi (przynajmniej ze względu na źródła prawa) jest to że system common law dopuszcza tworzenie prawa przez sądy w wyniku precedensowych rozstrzygnięć. Pamiętając o tym, że również w wielu kontynentalnych systemach prawnych wyroki sądów (zwłaszcza najwyższych) mają znaczenie przy późniejszych interpretacjach prawa stanowionego (i mogą zapoczątkować jakąś ?linię? orzecznictwa), zwrócić należy uwagę że wyroki sądów w kontynentalnych systemach prawa mają jednak o wiele mniejsze znaczenie niż wyroki sądów w systemach common law. Te ostatnie bowiem tworzą prawo, a te pierwsze tylko je interpretują.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Prawnik