Komu i dlaczego potrzebni są geodeci

dy geodeta zdobywa na podstawie posiadanego przez niego wykształcenia i przygotowania bardziej praktycznego. Dzięki posiadaniu takiego przygotowania geodeta będzie dobrze czuł się podczas wykonywania wszystkich prac geodezyjnych.

Komu i dlaczego potrzebni są geodeci

Kompetencje geodety

Różnego rodzaju praktyki geodezyjne mogą być wykonywane jedynie przez osoby posiadające odpowiednie wykształcenie kierunkowe i uprawnienia. Takie uprawnienia każdy geodeta zdobywa na podstawie posiadanego przez niego wykształcenia i przygotowania bardziej praktycznego. Dzięki posiadaniu takiego przygotowania geodeta będzie dobrze czuł się podczas wykonywania wszystkich prac geodezyjnych.

Jest to bardzo ważne, ponieważ geodeta posiada szerokie kompetencje i pracuje on nie tylko przy budowie czy rozbudowie nowych domów, ale też przy oddawaniu do użytku nowych dróg, po których będzie jeździło bardzo wielu kierowców. Wszystkie zadania geodetów są więc bardzo poważne i odpowiedzialne. Ze względu na to również sami geodeci dbają o swoje wykształcenie.


Praktykowanie zawodu geodety

Wykonywanie zawodu geodety przez dobrze przygotowane osoby nie jest wcale trudne. Muszą one po prostu odbyć wszystkie praktyki geodezyjne, aby były w stanie wykonywać wszystkie zlecane sobie zadania. Wówczas będą mogły wykonywać nawet najbardziej skomplikowane pomiary i przygotowywać na przykład plany budowy nowych dróg. Jednak uprawianie zawodu geodety jest zadaniem jedynie tych osób, które obok posiadanego wykształcenia mogą wykazywać się szczególnymi cechami charakteru.

Ważne jest to, aby były w stanie nawet przez wiele godzin zachowywać zdolność do skupienia i zwracania uwagi na konkretne przedmioty. Jednocześnie muszą być przygotowane na to, że będą musiały nawiązywać kontakt z bardzo różnymi osobami i odpowiadać na ich pytania oraz sugestie.


Tachimetr w internetowej encyklopedii

Tachimetr (ew. tachymetr) ? optyczny instrument geodezyjny przeznaczony do pomiaru kątów poziomych, kątów pionowych oraz odległości.

Instrument ten jest (obecnie bardzo rzadko) wykorzystywany w klasycznej tachimetrii, czyli ?masowym? pomiarze położenia punktów terenowych przy "mapowaniu" terenu w celu sporządzenia map w skalach od 1:10000 do 1:25000.

Tachimetria polega na pomiarze sytuacyjno-wysokościowym wykonywanym metodą biegunową, do określania położenia sytuacyjnego punktów szczegółowych, oraz niwelacji trygonometrycznej, do określania wysokości tych punktów

Najbardziej znanym i jednocześnie bardzo dobrym tachimetrem optycznym był (w latach 1960-1990 - czyli przed pojawieniem się instrumentów elektronicznych) tachimetr Dahlta 010A firmy Carl Zeiss Jena. W skład kompletu pomiarowego wchodziły też specjalne łaty tachimetryczne.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Tachimetr