Bezpłatne zabiegi stomatologiczne wykonywane u dzieci
Różnego rodzaju zabiegi stomatologiczne refundowane są przez NFZ. Dotyczy to zwłaszcza przeglądów zębowych i leczenia zwykłego, a także leczenia kanałowego i ekstrakcji zębów. Dzięki temu nawet osoby mniej zarabiające nie muszą rezygnować z usług stomatologicznych dlatego, że nie są w stanie pokryć kosztów ich przeprowadzenia. Poza tym trzeba przyznać, że obecnie praktycznie wszystkie gabinety stomatologiczne są tak samo dobrze wyposażone, a w związku z tym skorzystanie z bezpłatnego gabinetu stomatologicznego również pozwala na skorzystanie z usług stomatologicznych znajdujących się na najwyższym poziomie. Dotyczy to zarówno zabiegów stomatologicznym wykonywanych u dzieci, jak i u osób dorosłych.
Etapy leczenia kanałowego
Leczenie kanałowe wykonywane jest u tych osób, które posiadają mocno zepsute zęby i nie mogą one zostać wyleczone przy wykorzystaniu zasad zwykłego leczenia zębów. Pierwszym etapem leczenia kanałowego jest wykonanie dokładnego przeglądu takiego zęba przy wykorzystaniu nowoczesnych metod i środków. Dzięki temu będzie można dokładnie zaplanować kolejne metody leczenia kanałowego. Będą one polegały na stopniowym leczeniu kanału zębowego i nakładaniu do niego odpowiedniego środka leczniczego. Zostanie on usunięty z kanału zębowego podczas kolejnej wizyty i wówczas będzie można założyć odpowiednią plombę. Wszystko to sprawia, że czas leczenia kanałowego nie jest standardowy, a wobec tego również ceny leczenia kanałowego bywają wysokie.
Leczenie próchnicy
Zniszczona struktura zęba nie regeneruje się, jednak leczenie może powstrzymać postępującą próchnicę. Celem leczenia jest zachowanie zęba i zapobieżenie powikłaniom.
Wypełnianie zębów polega na usunięciu uszkodzonych tkanek zęba i umieszczenie w ich miejsce materiału przeznaczonego do odbudowy zębów. Najczęściej stosowane materiały to amalgamat srebra, szkło-jonomery i różne kompozyty.
W przypadkach bardzo zaawansowanego procesu próchnicowego dochodzi do zakażenia tkanek miękkich znajdujących się w zębie. Wówczas zachodzi konieczność leczenia kanałowego w związku z rozwijającym się zapaleniem miazgi zęba. Całkowite zaniedbanie leczenia próchnicy może doprowadzić do rozwinięcia się zgorzeli (stanu gnilnego rozkładu miazgi zęba) bądź całkowitej destrukcji tkanek korony zęba, co skutkuje koniecznością jego usunięcia bądź leczenia protetycznego.
Dostępna jest już nowoczesna metoda leczenia próchnicy ozonem, polegająca na bezpośrednim kontakcie zaatakowanego zęba z ozonem. Dzięki temu tkanka zęba remineralizuje się, jednak tylko w przypadku niewielkich ubytków.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pr%C3%B3chnica_z%C4%99b%C3%B3w