Jak znowu poczuć się dobrze we własnej skórze

. Zgodnie z nią podstawą objawów chorobowych są nieświadome popędy, którym cenzura (w rozumieniu funkcji aparatu psychicznego) nie pozwala na wkroczenie do świadomości i realizację. W efekcie tego stanu rzeczy muszą one szukać inn

Jak znowu poczuć się dobrze we własnej skórze psychoterapeuta Kraków

Psychoterapia psychodynamiczna Psychoanaliza i kilka faktów z Wikipedii

Terapia psychodynamiczna ? metoda terapii zaburzeń psychicznych, oparta na założeniach teorii psychoanalizy. Zgodnie z nią podstawą objawów chorobowych są nieświadome popędy, którym cenzura (w rozumieniu funkcji aparatu psychicznego) nie pozwala na wkroczenie do świadomości i realizację. W efekcie tego stanu rzeczy muszą one szukać innej drogi ujścia. Tą drogą okazują się być objawy neurotyczne.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Psychoterapia_psychodynamiczna


Psychologia i diagnoza problemu

Podstawą w każdej metodzie leczenia chorób jest postawienie poprawnej diagnozy i wdrożenie leczenia na tej podstawie. To dotyczy również diagnozy w psychologii, mimo, że nie jest to tak ścisła nauka jak np. ortopedia. Niemniej jednak w psychologii stosuje się zasady diagnozowania problemów pacjentów.

Dopiero po wstępnej diagnozie można przystąpić do procesu leczenia, co w przypadku psychoterapii oznacza skupienie się na konkretnych problemach pacjenta. Istnieje wiele modeli diagnozy i wszystko zależy od tego jak wstępnie oceni nas psycholog podczas paru pierwszych wizyt.


Krótka definicja z Wikipedii. Psychoterapia Gestalt

Żadna jednostka nie jest samowystarczalna ? zachowanie jest determinowane przez właściwości stosunku jednostki i otoczenia (badanie funkcjonowania na granicy kontaktu). Dwa podstawowe sposoby funkcjonowania jednostki to kontakt i wycofanie. Są to najbardziej istotne funkcje osobowości - wchodzenie w kontakt z otoczeniem w celu zaspokojenia potrzeb (zmierzanie ku obiektom) i wycofywanie się z sytuacji spostrzeganych jako niekorzystne, zagrażające lub nie podtrzymujące zaangażowania jednostki.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Psychoterapia_Gestalt